Nem mind a 40.000 fajta, de azért egy pár szó pár fajta rizsről!
Feldolgozása alapján az első, és legnagyobb tápanyagtartalmú a barna rizs. Ennek hántolása után áll elő a fehér rizs, ami már elveszti a vitamin és tápanyagtartalom nagyrészét, de tartósabb lehet. A kettő között áll a speciálisan feldolgozott opál rizs.
Tulajdonképpen a legfontosabb konyhai tanács, hogy minél kevésbé feldolgozott, annál egészségesebb ( barna rizs!) és mindenképpen javasolt kerülni az előfőzött rizseket, mert magasabb a glikémiás indexe.
A barna rizs lehet rövid vagy hosszú szemű, de a rövid szemű egészségesebb, amely kiváló méregtelenítésre. A barna rizzsel a fő gond a főzés szokott lenni: ha ugyanúgy főzzük, mint a szokásos fehér rizs köretet, úgy kemény maradhat. A legjobb tanács, hogy a barna rizst mindenképp áztassuk be előre, akár egész éjjelre is, kb.2.5 szeres vízzel tegyük fel, és a végén még jócskán hagyjuk a gőzben álldogálni. Fűszereket lehet útközben is beletenni, de a sót inkább a végén, ez is segíti a puhulását.
Fehér rizsek
Lehet hosszúszemű: kevesebb benne a keményítő, ha előáztatjuk, rövidebb idő kell a főzéshez.
– Basmati rizs: jellemzően a Himalája lábánál (Pakisztán, Észak-India). Neve jelentése: “az illatos” a szanszkrit, de azt is jelenti: “a puha a rizs.” A főtt basmati rizsszemek pedig nem ragadósak, főzés után kétszeresére nőnek. A basmati rizsnek közepes a glikémiás indexe (56 és 69 között), kevésbé emeli a vércukorszintet, így fogyasztása sokkal egészségesebb összehasonlítva más gabonákkal és a fehér lisztből készült termékekkel szemben, diétában kitűnően alkalmazható. Kétféleképpen is megfőzhető:
- Mosd meg jól a rizst hideg vízben. Öntsd fel vízzel, kevergesd el, amíg a víz tejszerű nem lesz, és öntsd le a folyadékot. Ismételd meg legalább háromszor, ezzel eltávolítva a keményítő egy részét, hogy ne tapadjanak a rizsszemek.
- Áztasd be a rizst hideg vízbe legalább fél órára.
- Egy közepes edényben forralj fel vizet és sózd ízlés szerint. A víz mennyisége attól függ, hogy mennyire szereted puhán a rizst. Mindig a csomagolt száraz rizshez viszonyíts, 1 bögre rizshez 1,3 bögre víz harapható, míg 1,4 bögre víz puhább basmati rizst fog eredményezni. A magyar ízlés kevésbé szereti a kemény rizst, ezért azt javaslom, hogy először 1:1,4 vagy inkább 1:1,5 aránnyal kísérletezz, és legközelebb csökkentsd a víz mennyiségét, ha gondolod.
- Szűrd le a rizst, és öntsd az edénybe a forrásban lévő vízbe. Nagy lángon várd meg, amíg a víz ismét felforr, ekkor tegyél rá fedőt, és vedd le a lángot a lehető legkisebbre. Ne keverd a rizst!
- Főzd 11 percig, majd kapcsold le alatta a lángot (vagy villanytűzhely esetén húzd félre), és hagyd 5 percig pihenni.
- Egy villával lazítsd fel a rizst és tálald.
Basmati rizs főzése II
- Egy nagy lábasban forralj fel jó adag vizet, legyen legalább a rizs mennyiségének a 10-szerese. Ízlés szerint sózd.
- Amikor a víz forr, öntsd bele a rizst. Ennél a módszernél nem kell a riszt előzőleg áztatni vagy megmosni, ezért is olyan egyszerű.
- Vedd a lángot a legkisebbre, fedd le az edényt és főzd a rizst 11 percig.
- 11 perc után szűrd le egyszerűen, mintha főtt tésztát szűrnél. Azonnal tálald.
– Jázmin rizs (sziámi rizs): főleg Thaiföldön és Kínában. Főzés közben intenzív virágillatot áraszt, Mandulával vagy curryvel hibátlan köret. Adagolása nem túl bonyolult, 20 dkg rizshez 375 ml víz szükséges, majd minden további 20 dkg rizshez 250 ml vizet adagoljunk. A kiporciózott mennyiséget először fel kell forralni, majd kis lángon kell lefedve párolni tíz percig, ezután a tűzről levéve újabb tíz percig kell hagyni állni. Ennek alapján bármekkora mennyiséget főzünk, a fent leírtak alapján könnyű a megfelelő mennyiségű vízben főzni a jázminrizst. Elkészítése gyorsabb, mint a hagyományos rizs esetén, íze és illata egzotikusabb és kellemesebb.
– Amerikai hosszúszemű rizs: Karolinai rizsnek is nevezik, mert Dél-Karolinában termelik. Ez a legnépszerűbb rizs Amerikában. Hasonlít az Európában termelt hosszú szemű rizsre. Főzés után kissé össze tapadnak a szemek (de nem ragadnak) – és mivel nincsen se jellegzetes íze, se illata, így Európai ételek mellé kiváló köret.
Szintén fehér a kerekszemű rizsek családja: általában puhábbra főnek, jobban összetapadnak, könnyebb pálcikával enni. Javasolt: gombócok, desszertek.
– rizottórizs/arborio: kerekszemű, sok folyadékot szív magába, sok keményítő oldódik ki belőle. Ezt a rizsfajtát először mindig vajon vagy olajon átsütjük, majd apránként forró vízzel, vagy húslevessel engedjük fel. A rizs gyönyörűen megduzzad, és az eredmény krémes mártás lesz. A kész arborio rizsbe harapva kis keménységet érzünk a közepén.
– a piros camargue rizs a vad és a nemesített rizs keresztezéséből származik. Aprószemű, barnás-vörös színű, meglehetősen ragacsos rizs. Franciaország déli részén, a Camargue-i régióban termesztett rizsfajta, intenzív diós ízzel rendelkezik. Átlagos főzési idő 35-45 perc, főzési módja a rizottó készítésével azonos. Kagylóval vagy hallal tálalva fantasztikus
– szusirizs: kerekszemű, speciálisan hántolt. Ragacsosra fő! Elkészítése:
40dkg szusirizs
1,2 dl rizsecet
4 dkg cukor, 3 teáskanál só
A rizsszemeket először nagyon alaposan átmossuk. Többször, legalább 5-6 alkalommal, annyira, hogy ha kézzel megkavarjuk, akkor a víz teljesen tiszta maradjon. Konyharuhára terítjük, és megszárítjuk. Lábasba tesszük, ráöntünk 7 dl vizet. Erős lángon felforraljuk, egy-két percig után levesszük a hőt takarékra, és a rizst lefedve 15 perc alatt puhára főzzük. Közben összekeverjük a rizsecetet, a sót és a cukrot, hogy felolvadjon. (Ha nagyobb mennyiségben készítjük, egy kis lábasban felmelegíthetjük a rizsecetet, így könnyebben feloldódik benne a cukor és a só.) Amikor a rizs megfőtt, levesszük a tűzről, hozzákeverjük az ecetet, majd fedő alatt 15 percig pihentetjük
– gyöngyrizs: főleg rizspudingnak
– piláf rizs
– vörös ragadós rizs „nasi dagang”
– fekete ragadós rizs „pulut hitam”
– fehér ragadós rizs
– fekete rizs: Indonéziából és a Fülöp szigetekről származik. Íze mogyoróra emlékeztet, nagyon finom (külön edényben főzött) hántolt rizzsel elkeverve vagy ázsiai rizses édességekhez. A Kínában termesztett változata nem ragadós, és nagyon finom curry mellé is – ezt néha vörös rizsnek is nevezik.
– vörös rizs: a színe mély lila. Rövid szemű rizs, kissé rágós, íze diós. Színe vörösebb lesz főzéskor. Nagyon finom barna vagy jázmin rizzsel kombinálva. Tipp: ha kombináljuk egyéb rizzsel, főzzük külön lábosban őket, mert a vörös rizs főzőleve beszínezi a fehér vagy barna rizst! Salátákba is remekül illik.
Forrás:
http://www.bien.hu/egeszseg-es-eletmod/egeszseges-etrend/nem-rizsa-14-rizsfajta-amit-ismerned-kell/111344
http://www.lafemme.hu/eletmod/558_szusirizs
https://fuveszblog.cafeblog.hu/2010/08/27/basmati-rizs-az-illat-kiralynoje/
Kommentek